باشگاه کاهار

حرفه ای ترین باشگاه کوه نوردی کشوراپلیکیشن باشگاه کاهار

طبیعت گردی و کمپینگ

طبیعت‌گردی نوعی از اکوتوریسم یا بوم گردی، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکون و دست‌نخوردهٔ جهان سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی‌ها و دیگر جانوران می‌پردازند. البته در اکوتوریسم صرفاً دیدار مطرح نیست بلکه آموزش محیط زیست و نفع‌رسانی به جوامع محلی و غیره ضروری و واجب است.
کمپینگ (Camping) یا چادر زدن، یک فعالیت تفریحی در فضای باز انتخابی است. چادر زدن با هدف ترک مناطق توسعه یافته به صرف گذراندن زمان‌های مفرح در خارج از منزل به دامان طبیعت و نقاط بکر پناه می‌برند که هدف اصلی از آن تنها لذت بردن از دامان طبیعت است.

کوه پیمایی

کوه‌پیمایی به معنای راه‌پیمایی در کوه است و با کوه‌نوردی تفاوت دارد. به بالا رفتن یا پایین آمدن به صورت پیاده از ارتفاعات طبیعی کوه‌پیمایی گفته می‌شود. در کوه‌پیمایی شرط سنی وجود ندارد. در ضمن این رشته ورزشی سن بازنشستگی هم ندارد. هر کسی با هر توانایی می‌تواند به عنوان تفریح یا انجام کار حرفه ایی به کوه برود.

کوهنوردی و برف

پیمایش مسیرهای فنی در کوهستان، با استفاده از ابزارهای فنی و درگیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی را کوه‌نوردی می‌نامند. آلپینیسم به صعود با کمینه تجهیزات و به صورت سبکبار در کوههای بلند اطلاق میشود. در این صعود ها درگیری فنی باعث ایجاد چالش با محیط میگردد. در این سبک از صعود دقت در انتخاب تجهیزات دیدگاه سبکبار(با صعود بدون تجهیزات مناسب تفاوت دارد) و خود امدادی باعث نیاز به توانمندی در سطح بالا می گردد.

سنگ نوردی داخل سالن

سنگ نوردی سالنی (با نام رسمی صعودهای ورزشی) در ابتدا تلاشی برای شبیه‌سازی سنگ نوردی در طبیعت بود که به تدریج به رشتهٔ ورزشی مستقلی تبدیل شد.دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند و گیره‌های مصنوعی به وسیلهٔ پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند.این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند و خود شامل سه رشته تخصصی
بولدرینگ (Bouldering) ، سرطناب (Lead) و سرعت (Speed) می باشد.

سنگ نوردی در طبیعت

سنگ‌نوردی یا صخره‌نوردی نوعی فعالیت است که فرد با استفاده از طناب و ابزار فنی مخصوص به بالا و پایین رفتن یا حرکت افقی بر روی صخره‌های طبیعی می‌پردازد. سنگ‌نوردی اسپورت صعودهای کوتاه (میانگین ۲۵ متر) با حمایت طناب از زمین، که صعودکننده تنها به توان بدنی خود متکی می‌باشد. دیواره‌نوردی
به نوعی از ورزش سنگنوردی (یا صخره‌نوردی) گفته می‌شود که در آن صعود بیش از یک طول طناب (معمولاً ۵۰ متر ) است. دیواره‌نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود طبیعی (یا کلاسیک) است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی و میزان اتکای صعودکننده به ابزارها یا توان بدنی خود از هم متمایزند. بولدرینگ(Bouldering) طبیعت صعود مسیرهای بسیار کوتاه (تا ۱۵ حرکت) بروی تخته سنگ‌های کوتاه که لازمه ان استفاده از تکنیک و مهارت است. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی‌شود و در عوض از تشک‌های مخصوص به نام بولدرینگ پد (bouldering pad) استفاده می‌شود.

غار نوردی

غارنوردی ورزش تفریحی نوردیدن و اکتشاف غارهاست. از نگاه غارنوردان آماتور غارنوردی ورزش تفریحی نوردیدن و اکتشاف غارهاست. غارها به صورت کلی براساس پیمایش به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می شوند. در ایران غارنوردی را یکی از گرایش‌های کوهنوردی می‌دانند ولی در برخی کشورها رشته‌ای جداگانه شمرده می‌شود. غارنوردان حرفه‌ای کسانی هستند که برای اهداف خاصی بجز جنبه ورزشی آن پا به اعماق غارها می گذارند. این اهداف که جنبه علمی دارند به رشته‌های زیر تقسیم می‌شود: زمین شناسی، دیرین شناسی، باستان شناسی، انسان شناسی، آب شناسی و زیست شناسی.

دره نوردی

دره نوردی به پیمایش دره ها همراه با کار فنی و استفاده از طناب، درگیری با سنگ، جریان‌های آب و … را به همراه دارد مانند دره اندرسم، کمجل، چاک رود، تنگ زندان، رغز، سجک و …گفته می شود. دره پیمایی عمومی‌تر بوده و بیشتر به پیاده‌روی در دره‌هایی که نیاز به کار فنی خاصی نداشته و درگیری آن با محیط کم است اطلاق می‌گردد اما هم دره نوردی و هم دره پیمایی معمولاً به کار با طناب نیازمند است مانند دره آتشگاه در شهرستان لردگان، تنگ واشی در استان تهران، دره بهشت گمشده در استان فارس و…

اسکای رانینگ

sky عبارت است از دویدن در ارتفاع بیش از 2000 متر. جایی که درجه سختی حدود بیش از 11 درجه نباشد و شیب آن بیش از 30 درجه باشد که می توان آن را ``دوی کوهستان`` نامید. رشته های skyrunning و ورزشهای ارتفاع sky sport خود به زیر رشته های مختلفی تقسیم می شوند که شامل sky marathon - sky race - vertical kilometer sky raid میشود. sky runner به کسانی اطلاق می شود که در رقابتهای دوی ارتفاع بالای 2000 متر شرکت کنند.

اسکی کوهستان

کوهنوردی با اسکی (ski mountaineering alpinist) سبکی از صعود و فرودهای کاملاً تکنیکی و برای صعود قله های دشوار و بلند، در مسیرهای ناشناخته و با استفاده از تجهیزات فنی کوهنوردی زمستانه انجام می گردد. مسابقات اسکی کوهستان (skimo racing) سبکی از صعود وفرود های سریع و سبک است که در مسیر های طراحی و شناسایی شده انجام می پذیرد و دارای فدراسیون جهانی و مسابقات بین المللی می باشد.

درای تولینگ

درای تولینگ (Dry tooling) رشته ای است بین سنگ نوردی و یخ نوردی که به قدرت و مهارت زیادی نیاز دارد. در این رشته با ابزار یخ نوردی یعنی کرامپون و تبر یخ از مسیری صعود می شود که ممکن است بیشتر آن علری از برف و یخ باشد. یعنی فرد نوعی یخ نوردی بدون وجود یخ که در نتیجه ابزار شما خشک می ماند.

دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌ کوهستان (Mountain biking) از رشته‌های ورزش دوچرخه‌سواری است. این ورزش با استفاده از دوچرخه در جاده‌های کوهستانی و زمین‌های ناهموار انجام می‌شود. این ورزش با رشته‌هایی همانند کراس کانتری، کراس کانتری ماراتن، دانهیل، فور کراس، پریدن از خاک، مسابقات تعقیبی برگزار می‌شود. دوچرخه‌ کوهستان از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی به صورت مدرن انجام می‌شود و از سال ۱۹۹۶ در بازی‌های المپیک رسماً برگزار شده‌است.

یخ نوردی

یخ نوردی (Ice climbing) فعالیتی است که در آن افراد اقدام به بالا رفتن از سطوح شیبدار ساخته شده از یخ می‌کنند. آبشارهای منجمد، صخره‌ها و سنگ‌های پوشیده شده توسط آب یخ زده از جملهٔ این سطوح می‌باشند. همچنین این سطوح می‌توانند ترکیبی از یخ و سنگ باشند.

2124صعود های داخلی
232برنامه های برون مرزی
46اکتشاف غار
8اکتشاف مسیر

باشگاه کاهار را پسندیده اید؟

هم اینک عضو باشگاه کاهار شوید